Viete, čo je to PRO/AM súťaž?

Ide o koncept, z ktorého vychádzajú aj obľúbené TV programy ako Let´s Dance, Star Dance, čiže kombinácia profesionálneho tanečníka a amatéra. Hoci u nás je tento druh tancovania ešte len v plienkach, vo svete ide o veľmi obľúbený typ súťaží. Väčšinou sa nesú v noblesnej atmosfére v luxusne vyzdobených priestoroch. Poďme sa na PRO/AM súťaže pozrieť bližšie.

PRO/AM je vlastne stratka zo slov profesionál / amatér. Korene PRO/AM tancovania siahajú skoro 100 rokov do minulosti. S týmto štýlom začali v New Yorku (USA) v tanečnom štúdiu Fred Astaire Dance Studio. Ku nám sa PRO/AM dostal vďaka televíznym programom, no veľmi pomaly začína dávať o sebe vedieť aj vo forme tanečných súťaží. Medzi prvé lastovičky patrí pripravovaná tanečná súťaž Žilina Dance Cup 2016, na ktorej sa okrem tradičných kategórií v bodovacích súťažiach predstavia aj páry PRO/AM. So začiatkom o 9:00 si budete môcť pozrieť tanečné páry, či už priamo v Estrádnej sále Domu odborov v Žiline, alebo aj prostredníctvom priameho prenosu u nás na Tancujeme.com. A ako je to s výkonnostnými kategóriami? Medzinárodná tanečná federácia (IDF) a Medzinárodná spoločnosť učiteľov tanca (ISTD) ustanovili 3 výkonnostné kategórie, v ktorých sa páry predstavia aj na žilinskej súťaži. Ide o kategórie Bronz, Silver a Gold. A čo je ešte zaujímavé a špecifické na PRO/AM tancovaní? Pár - väčšinou amatér z tejto dvojice - si vyberie, či chce tancovať všetky tance, alebo len určitú skupinu tancov, dokonca môže svoj výber špecifikovať na konkrétne tance, za ktoré si zaplatí licenciu, tie si natrénuje a s nimi nastupuje do súťaže. PRO/AM tancovanie je finančne náročnejšie, či už vo forme licenčných poplatkov, alebo individuálnych tréningov, ktoré si amatér - tanečník platí.

 

Ako sme spomínali, takéto súťaže u nás dosiaľ nemali tradíciu, no v susedných štátoch je to inak. PRO/AM súťaže sa tešia veľkému záujmu v Poľsku, Rakúsku, Česku, či Taliansku. Amatérsky tanečník si tak môže plniť svoj tanečný sen a spolu so svojim profesionálnym partnerom (partnerkou) zažiť pravú súťažnú atmosféru. Vďaka intenzívnej príprave sa môže tanečou úrovňou "dotiahnúť" na skúsenejšiu polovičku páru a vtedy sa výkonnostné rozdiely zotierajú. Pár pôsobí naozaj kompaktne a vládne v ňom tanečná súhra. Či sa to podarí aj tanečníkom v Žiline môžete spoločne s nami sledovať už v túto sobotu 11. júna od 9:00.

 

NÁŠ TIP: Ak máte záujem vidieť súťaž priamo v Žiline, na našom facebooku prinášame súťaž o 2x2 voľné vstupenky.

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

Júl 2024
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook