Obzretie sa za SOCH 2017 (+ výsledky)

Veľké podujatie, akým boli Slovak Open Championship (SOCH), je najlepšou reklamou pre tanečný šport hneď v úvode sezóny. A v tomto prípade nielen na Slovensku, ale aj vo svete, keďže išlo o významnú súťaž s najlepšími pármi planéty. Súčasťou podujatia boli Majstrovstvá sveta tanečných párov kategórie Juniori II v štandarde, či Majstrovstvá Európy Mládeže v štandarde. Je veľmi potrebné, aby sa eventy tohto rangu konali aj u nás, za čo patrí poďakovanie štvorici organizátorov súťaže (KTC, M+M UNI-DANCE, Jagermajster, všetko Bratislava).

Je naozaj dôležité, aby sme aj na Slovensku prispeli do celosvetového tanečného kolotoča TOP podujatí a dokázali, že s nami treba počítať ako s rovnocenným partnerom, či už po stránke organizácie podobných súťaží, alebo aj z pohľadu účasti našich tanečníkov. Tých slovenských bolo popravde menej, hoci sa súťaž konala na Slovensku, no celková účasť súťažiacich bola veľmi slušná. Aj z toho mála sme dokázali vyťažiť maximum. Najväčším úspechom je určite finálová účasť Patrika a Silvie Budovcov (UNI-DANCE) na Majstrovstvách sveta JUN 2 STT, ktorí sa zo 66 párov prebojovali až na 4. miesto. Výsledok je skvelou vizitkou slovenského tancovania. Tá je doplnená semifinálovým 8. miestom Dominka Šípoša a Bianky Goldiánovej (SUN DANCE ACADEMY). O pekné umiestnenie sa postarali aj Martinčania - Filip Ševčík a Simona Dókušová (PegaFun) so ziskom 13. priečky na Majstrovstvách Európy Mládeže ŠTT. Z pohľadu slovenských reprezentantov ide o historicky najlepšie výsledky dosiahnuté na týchto súťažiach.

Na rovinu však treba povedať, že celkové podujatie nedopadlo až tak výnimočne ako samotní tanečníci. Veľkú reklamu sme si totiž neurobili vďaka internetovému priamemu prenosu, ktorý sa počas piatkovej časti súťaží prakticky nedal sledovať. Záujemci o live stream doma aj v zahraničí zostali sklamaní, keď im po pár sekundách zostal obraz staticky zamrznutý. Situácia sa čiastočne vylepšila až v sobotu po tom, čo realizátor prenosu znížil kvalitu obrazu, čím odľahčil vyťaženie streamovacieho serveru. Je škoda, že prenos nepokračoval po celý deň, keď vo večerných hodinách prebiehala atraktívna OPEN súťaž dospelých LAT aj so zastúpením slovenských tanečníkov. Chváliť, žiaľ, nemôžeme ani v súvislosti s priestormi, ktoré boli síce pekné, no kapacitne nepostačovali na podujatie tohoto druhu. Hoci parket spĺňal predpísané kritéria, problémom bol priestorový "support" v okolí parketu pre tanečníkov, ktorí v danom momente netancovali. Organizátori by si mali v prípade takejto medzinárodnej súťaže určite zabezpečiť adekvátnejšie priestory, v ktorých by bol dostatok miesta pre všetkých, vrátane divákov. Tretím kameňom úrazu bolo vstupné. Áno, obohratá pesnička, no je mrzuté, že stále aktuálna. Je pochopiteľné, že na Majstrovstvá sveta budete za vstup platiť viac, než na bežnú bodovačku, ale rozsah 40 - 60€ je už trochu priveľa. Aby to nebolo len o subjektívnych pocitoch, prinášame Vám porovnanie cien vstupeniek majstrovských súťaží v iných štátoch (zdroj WDSF.org a web stránky organizátorov):

SOCH Bratislava, Slovensko (MS JUN2 ŠTT, ME Mládeže ŠTT): 40€ - 60€
Luxembourg Opench Championships, Luxembursko (MS Master I/II ŠTT, LAT) 18€ - 30€
Kistelek Open, Maďarsko (MS Seniori 1 ŠTT) 15€ - 35€
Prague Open Dance Festival, Česko (MS PD ŠTT ) 10€ - 30€
DanceSport Festival Open, Taliansko (MS Seniori II LAT) 10€ - 30€
Tanzen Leipzig, Nemecko (MS PD dospelí LAT) 15€ - 25€

Ak teda chceme naplniť tanečné sály divákmi, musíme urobiť niečo aj pre nich, nielen argumentovať vysokými nákladmi na realizáciu súťaže. Áno, zorganizovať súťaž nie je jednoduché, celá logistika, príprava priestorov, ubytovanie pre hostí ... atď. Ak však dokážu vo väčšine prípadov okolité krajiny pripraviť podobné podujatie za polovičné vstupné, mali by sme problém nájsť a seriózne sa k nemu postaviť.

Záverom opäť zopakujme, že je dobré, ak sa súťaže typu SOCH u nás organizujú. Je dôležité prinášať kvalitu aj do našich končín, no za rozumných podmienok, prijateľných pre väčšinu tanečnej aj ostatnej širšej verejnosti.

 

foto: DoubleTree by Hilton facebook

Vyhľadávanie

Kalendár udalostí

November 2023
pon uto str štv pia sob ned
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbližšie podujatia

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Anketa

Ktorý tanec máte najradšej?

Facebook